Utemeljitev nagrade:
Franc Bole je kot župnik v Postojni leta 1965 začel izdajati ciklostirani list Ognjišče v 1300 izvodih. Kljub pogosto neprijaznemu okolju do verskega tiska je vztrajal do danes, ko ima revija naklado 64.000 izvodov in je tiskana v barvni tehniki. Že v prvem letu, po prenosu uredništva revije v Koper in začetku tiskanja v tiskarni Jadran (in nato v Delu), je revija dosegla naklado 18.000, v osemdesetih letih pa zavidljivih 104.000 izvodov. Za tako velik uspeh revije ima največ zaslug prav Franc Bole, ki je z zanesljivo uredniško roko v reviji uspešno nagovarjal tako mlade kot tudi starejše bralce.
Kmalu so se reviji Ognjišče pridružile knjižne izdaje v zbirkah Mala knjižnica Ognjišča in Žepna knjižica Ognjišča, v katerih so v velikih nakladah izhajale dobre verske knjige.
Med največje dosežke založbe lahko štejemo Kratko Sveto pismo s slikami za otroke, ki je doslej doseglo naklado 140.000 izvodov. Prav tako je izšla vrsta enciklopedičnih del o krščanstvu in drugih verstvih. Založba Ognjišče je do danes izdala 319 naslovov knjig, 35 kaset, 31 videokaset, 7 zgoščenk in 2 DVD-ja. Tako se je založba tudi z izdajanjem novih medijev odzivala na zahtevne čase.
France Bole je revijo Ognjišče povezal tudi z dobrodelnostjo in humanitarno pomočjo potrebnim na bazi prostovoljstva.
Ob 40-letnici izhajanja revije Ognjišče, ki danes dosega 270.000 bralcev, in knjižni založbi, ki se je razvila ob reviji, lahko založbo Ognjišče uvrstimo med pomembne slovenske cerkvene založbe. Za njen nastanek in uspešen razvoj ima nedvomno največje zasluge prav Franc Bole, ki mu zato podeljujemo Schwentnerjevo nagrado za leto 2005 za njegov posamezni prispevek slovenskemu založništvu in knjigotrštvu.
Žirijo sestavljajo:
predsednik dr. Martin Žnideršič, člani Andreja Mlinar, dr. Miha Kovač, Niko Grafenauer in Mitja Zupančič